Krkonoše

Krkonošský národní park
Zajímavá místaTipy na výlet

Krkonošský národní park nabízí jak pro turisty, tak i pro všechny sportovce zajímavé možnosti vyžití. I milovníci relaxace a aktivnějšího odpočinku si zde přijdou na své. Turistické trasy, cyklotrasy, sjezdovky a upravované běžecké stopy činí z Krkonošského národního parku místo, kde se Vám bude líbit. Krkonoše jsou navštěvovány během celého roku.
Prozkoumejte zdejší místa, aktivity, výlety a případně si u nás zarezervujte skvělé ubytování.

Sněžka

Na Sněžku, nejvyšší horu Čech s nadmořskou výškou 1602 m se lze vydat pěšky prakticky ze všech směrů, tedy i z Polska nebo pohodlně vyjet z Pece pod Sněžkou lanovkou. Při dobré viditelnosti dohlédnete z jejího vrcholu na vzdálenost cca 100 km. Po desetiletí se zde setkávají Čechové a Poláci, nejdete zde občerstvení jak na české tak i polské straně.

Nová lanovka, čtyř sedačková gondola, byla dána do provozu roku 2013. Lanovka má dva úseky a byla postavena na původní trase na Sněžku. Na rozdíl od staré lanovky se na trati již nepřestupuje.

více ...

 

Provoz nové lanovky je i v dnešní době závislý na počasí z důvodu síly větru. Vyjet lanovkou na Sněžku, jak samozřejmé! Vždy tomu tak nebylo. Potraviny i voda sem byly původně dopravovány v dřevěných krosnách. Tento druh transportu fungoval na Sněžce až do roku 1949. První vodovod byl na Sněžku zbudován již v roce 1912, byl poháněný z Pece pod Sněžkou zvláštní technologií.

Z Pece byla postavena dvoumístná lanovka na Růžohorky. S výstavbou lanovky bylo započato v roce 1946. První úsek na Růžovou horu byl zprovozněn v roce 1949, na vrchol Sněžky o rok později. Lanovka byla v provozu celých 62 let a to zcela v původním stavu. Byla nejstarší provozovanou lanovkou v Čechách. Za celou dobu vyvezla 7,2 milionů cestujících. Lanovku vyrobila Transporta Chrudim na základě švýcarské licence firmy Von Roll.

méně ...

Mumlavský vodopád

Mumlavské vodopády najdete na řece Mumlavě východně od Harrachova. Nejvyšší vodopád je 10 m vysoký. Mumlava v zimním období zamrzá.  Vaši pozornost si zaslouží kameny v řečišti, které mají v průměru až 6 m a jsou pojmenovány jako Čertova oka. Vodopády patří k nejvodnatějším řekám v Čechách díky tajícímu sněhu z přilehlých hor.

Pančavský vodopád

Pančavský vodopád měří 148 metrů a je nejvyšším vodopádem České republiky. Největší průtok má vodopád během tání sněhu a někdy se větví i do více ramen. Vodopád vytváří potok Pančava. Z údolí pod vodopádem se nabízí turistům překrásný výhled.

Labská přehrada

Labská přehrada tvoří kolorit Špindlerova Mlýna, známého horského městečka v Krkonoších.

Úpské rašeliniště

Mezi Sněžkou a Luční boudou se rozprostírají Úpská rašeliniště, která jsou tvořena desítkami druhů rašeliníků. Ty jsou původem ze severnějších území kontinentu.
Pro návštěvníky byly z důvodu uchránění zdejšího prostředí postaveny dřevěné lávky a chodníky. Díky nim lze plně vychutnat a pozorovat tuto ojedinělou přírodu. V této lokalitě pramení řeky Úpa a Bílé Labe. Turistika mimo vyznačené cesty je přísně zakázána!

Luční bouda

Luční bouda patří k hojně navštěvovaným vysokohorským boudám díky své poloze. Patří mezi první, které byly tak vysoko postaveny. Bouda se chlubí rozlehlou restaurací. V současnosti mají vlastní pekárnu a nově otevřený i vlastní pivovar. V letech 2002 až 3 byla zcela zavřena, nyní je v soukromém vlastnictví.

více ...

Dle doložených historických podkladů sahá historie této boudy až do 2. poloviny 15. století. Později tudy vedla důležitá obchodní Slezská stezka. Roku 1625 zdejší usedlost zcela vyhořelo. Na jeho místě bylo postaveno stavení nové. To postupně procházelo přestavbou a kolem roku 1875 byla stavba rozšířena již i pro účely turistického ruchu. Místo patřilo po celou dobu od svého vzniku až do roku 1857 rodu Rennerů. Od 2.poloviny 19. století byla nejstarší a největší horskou boudou v Krkonoších...Na rozsáhlých pastvinách se po staletí choval dobytek. Bouda byla z hospodářského hlediska soběstačná. Na důkaz toho se dochovalo torzo mlýnského kamene. Na nedaleké Scharfově boudě byla tehdy postavena i pekárna.

V roce 1914 byla bouda přestavěna. Měla 100 pokojů. Další přestavbou prošla v roce 1940, kdy sloužila k rekreaci německým turistům. Byla na tehdejší dobu komfortně vybavena. Nechybělo zde ani ústřední vytápění. Po roce 1945 byla bouda zkonfiskována. Později patřila ČSTV a Klubu českých turistů.

méně ...

Sněžné jámy

Nádherná příroda, krásný výhled to jsou Sněžné jámy v Krkonoších.U sněžných jam se Vám nabízí krásný výhled na polskou stranu Krkonoš, horskou faunu a ledovcová jezera. Nedaleko sněžných jam se pyšní hora Vysoké kolo 1509 m n. m.

Malý Šišák

Razíte na výlet do Krkonoš? Potom nesmíte opomenout Malý Šišák, 9. nejvyšší horu České republiky. Vypíná se do výše 1439 m n.m. a zvedá se nad Slezským sedlem. Výstup na samotný vrchol není turisticky přístupný, neboť tento spadá pod chráněné území Krkonošského národního parku. Po severní straně jej však obchází červeně značená Cesta česko-polského přátelství, jelikož vrcholem prochází státní hranice s Polskem. Malebná krajina stejnojmenný horský hotel zde nabízí zájemcům mnoho zimní romantiky i neopakovatelných zážitků s rodinou a přáteli.

Skiareál Rokytnice nad Jizerou

Ski areál Studenov se rozkládá v nadmořské výšce 620 – 933 m n. m. Je dostupný z centra Rokytnice nad Jizerou a je oblíben díky svým mírným a poměrně širokým svahům především u rodin s dětmi a snowboardistů. Jsou zde dva kotvové vleky, poma a dětský tyčový vlek. Modrou a červenou sjezdovku využijí lyžaři začátečníci, středně zdatní i pokročilí. Z konečné stanice LV 1000 je možné se napojit na běžeckou Krkonošskou magistrálu.
Lyžařský areál Horní Domky se rozkládá v Horní Rokytnici nad Jizerou na jižních svazích Lysé hory v nadmořské výšce 657 – 1.315 m n.m. Svou rozlohou, ukázkovými sjezdovkami a vybaveností se může rovnat s nejlepšími lyžařskými středisky v ČR. Je oblíben především pro velkou různorodost a rozlehlost sjezdových tratí, které dosahují celkové délky 14,4 km a místy šířky až 100 m.

Slezský dům

Slezská bouda leží ve výšce 1400 m nad mořem na samém úpatí Sněžky. Patří k k těm, prvním, které zde sloužily turistům. Má kapacitu 72 lůžek, je otevřena celoročně. Leží již na polském území. V roce 1920 byla přestavena do dnešní podoby. Na Slezskou boudu se lze dostat pěšky z Pece přes Obří Důl. Vzdálenost je cca 7 km a nebo lanovou na Sněžku a sestoupením cca 1 km po západním svahu. Tato cesta je v zimě uzavřena.
Z polské strany je Slezská bouda přístupná lanovkou, která končí pár set metrů od této boudy severním směrem Nástupní stanice je v Karpaczi. Vřele doporučujeme pěší tůru do Karpazce a zpět se lze dostat právě zmiňovanou lanovkou.

Památník obětem hor

Cca 500 metrů od Rennerova kříže se nachází Památník obětem hor. I toto místo je poznamenáno tragedií. Roku 1856, na místě dnešní kapličky, zahynula v mraze i dcera Jacoba Rennera Monika. Památník byl původně postaven na památku Jakobova strýce Václava Rennera, který zde přišel o život při přepravě dřeva roku 1798.
Za 200 let bylo písemně zaznamenáno mezi lety 1700 a 1900 na 40 zmrzlých nebo smrtelně zraněných horalů. Od existence Horské služby, která byla založena v roce 1934 je evidováno na 50 dalších takových událostí, vztahujících se k této horské oblasti.

Vysílač na Černé hoře

Černá hora se nachází ve východních Krkonoších a dosahuje výšky 1299 m n.m. Její vrchol je prostorný a relativně plochý, proto byl v letech 1974 – 1977 postaven telekomunikační vysílač dotvářející charakteristickou siluetu našich nejvyšších hor. Jeho celková výška od země až k nejvyšší anténě činí 78,3 metru a neslouží pouze k televiznímu či rádiovému vysílání, ale využívají jej také mobilní operátoři, policisté nebo vojáci. Vnitřní prostory vysílače jsou sice veřejnosti nepřístupné, ale rodinný výlet spojený se zhlédnutím této majestátní stavby bude jistě stát za to!

Pec pod Sněžkou

Pec pod Sněžkou je vyhledávanou horskou lokalitou, která nabízí vše pro každého. Pec pod Sněžkou leží v Krkonoších a je obklopena mnoha horami a přírodou.

Harrachovy kameny

Na české straně Krkonoš cca 3 km od Horních míseček se nachází žulové skalky ve výšce 1421 m.n.m. a jedná se tak o desátou nejvyšší horu Krkonoš. Porost tvoří ostrůvky kleče a vlajkové formy smrků. Zde se vyskytují železobetonové pevnůstky (bunkry), tzv. „řopíky“. Přístup je možný po červené značce od Špindlerova Mlýna přes Horní Mísečky nebo z druhé strany od Rokytnice přes Dvoračky a kolem Kotle. Další možností je přístup od Labské boudy, vzdálené asi 2 km severně.

Skokanský můstek Harrachov

Historicky Harrachsdorf patřil do panství hraběte Harracha. Kdyby tehdy tušil, že se dnes v Krkonoších nachází světoznámé skokanské můstky patřící k hlavním střediskům Evropy. Zde se pravidelně pořádají světové poháry ve skocích a letech na lyžích. Právě v letech na lyžích kandidoval Harrachov na mistrovství světa. Z pěti můstků můžeme uvést tzv. „mamutí můstek“, který patří svou konstrukcí a rekordem švýcarského skokana Simona Ammamna ke světovým raritám. V místě sportovního areálu si můžete užít sjezdové a běžecké tratě nebo večerní lyžování.

Medvědín

Hora, na které naleznete sjezdové tratě, běžecké, cyklistické a turistické trasy. Její vrchol je v nadmořské výšce nad 1200 m n.m. V zimním i letním období je možné se nechat vyvézt na vrchol pomocí lanové dráhy. Z vršku Medvědína je krásný výhled na okolní hory - Žalý, Pláň, Vysoké kolo, Violík, Dívčí kameny a též i Sněžku.

Špindlerova bouda

Chystáte se do Špindlerova Mlýna a sháníte ubytování na úrovni? Rádi si na cestách dopřejete komfort? Potom je Špindlerova Bouda ta pravá „bouda“ pro vás. Tento horský hotel po kompletní rekonstrukci nacházející se 8 km od centra města nabízí svým klientům čtyři kategorie ubytování - od standardu až po deluxe apartmány. Součástí hotelového komplexu je restaurace, biliard club, lobby bar, relax centrum s bazénem, saunou a solárním studiem, pro zájemce je k dispozici také kongresové centrum s kapacitou 100 míst a wifi připojení zdarma.

Klínové boudy

Klínové boudy se nacházejí v Krkonošském národním parku a jejich historie sahá až před 2. sv. válku, kdy sloužily jako obydlí zejména obyvatelům německé národnosti. Po válce se domy přeměnily na soukromá obydlí, sportovní kluby či rekreační chaty. Dnes slouží Klínové boudy především turistům, které láká romantické ubytování na samotě uprostřed pláně, zasazené v nádherné krajině plné zeleně, lesů a luk. Proč tentokrát nevyměnit obyčejný hotel za něco originálnějšího?

Pramen Labe

Pramen Labe leží ve výšce 1387 m. nad mořem. Místo, nazývané pramenem Labe je pomyslné místo. Skutečné prameniště Labe se nachází ve vzdálenosti 200 m západně od označeného místa. Z důvodu ochrany přírody je toto místo veřejnosti nepřístupné.
Vrcholky hor byly vždy spojovány s mýty a nadpřirozenými bytostmi. Pramen Labe patřil již od středověku k poutním místům. Tento pramen byl vysvěcen, dle dochovaných spisů, roku 1684 biskupem Janem Františkem Kryštofem z Talemberka. Vůbec první zmínka o přírodovědecké expedici v oblasti Krkonoš sahá do 1.poloviny 16. století, kdy oblast pramene Labe navštívil botanik Ital Ondřej Mattioli.
Současná podoba pramene Labe se vztahuje k roku 1968, kdy zde k již postavenému betonovému kruhu a vydlážděné ploše v roce 1968 přibyla ještě betonová zeď a lavičky. Na kamenné zdi je 26 znaků měst, jimiž Labe protéká na své pouti k moři. Místo je schůdné celoročně.

Špindlerův Mlýn

Špindlerův Mlýn je vyhledávanou horskou lokalitou uprostřed Krkonoš. Nabízí vše pro milovníky odpočinku, horské turistiky, letních a zimních sportů. Naleznete zde známý skiareál, řadu obchodů, restaurací, ubytování, diskoték, wellness atd. Ze Špindlerova Mlýna vede řada horských cest až do vrcholků Krkonoš. Špindlerův Mlýn je ideálním místem pro zahájení Vaší horské turistiky.

Skiareál Špindlerův Mlýn nabízí 24km sjezdových tratí všech obtížností. Všechny sjezdové tratě ve Špindlerově Mlýně je možno díky ski busům vyzkoušet v jediném dni. Doprava je pro lyžaře bezplatná. Dle zdatnosti si lze vybrat ze všech kategorií sjezdovek, které jsou pravidelně udržovány. V letních měsících již po léta jezdí mezi vybranými oblastmi Krkonoš cyklobusy. Obec má kapacitu 10.000 lůžek pro návštěvníky. Chlubí se i nově postavených aquaparkem.

více ...

 

Dominantou středu Špindlerova Mlýna je od roku 1911 Bilý most přes řeku Labe, ve tvaru oblouku. Významným zdrojem a zásobárnou vody přilehlé oblasti je Labská přehrada, která zachytí většinu vod z tajícího sněhu na jaře. Přehrada byla vybudována v letech 1910-1914, na ploše 40 ha. Elektrárna, postavená roku 1994 je první zbudovanou svého druhu na Labi. Koupání v přehradě není povoleno.

Ze Špindlerova Mlýna doporučujeme turisticky zajímavou trasu na Špindlerovku a dále pak po hranici výstup na Luční Boudu a Sněžku.

Název obce je odvozen od rodu Špindlerových, kteří zde vlastnili mlýn. Původně se obec jmenovala Svatý Petr. Východní část Špindlerova Mlýna se tak jmenuje dodnes. Historie zdejšího osídlení sahá do začátku 16. století, kdy osadu obývali dělníci, kteří pracovali v nedalekých hutích.

Špindlerův Mlýn má dnes více jak 1.400 stálých obyvatel. míst v našich horách díky sportovním vyžitím, které se zde nabízejí po celý rok. Leží v nadmořské výšce 575 m nad mořem. Je jedním z nejnavštěvovanějších míst pro zimní i letní sporty v Krkonoších.

méně ...

Harrachov

Harrachov je znám především díky svému lyžařskému skokanskému můstku, sklářskému průmyslu a nádherné přírodě Krkonoš. Harrachov nabízí pro každého něco.

Tipy na výlet v Krkonoších

Výlet z Pece kolem Zeleného potoka přes Výrovku a Liščí horu

Výlet z Pece kolem Zeleného potoka přes Výrovku a Liščí horu

Příjemný výlet z Pece pod Sněžkou, který vede podél Zeleného potaka. Cesta je příjemná a během přibližně pěti kilometrů vystoupáte až na hřebeny Krkonoš. Můžete se zastavit na horské chatě Výrovce nebo na Chalupě na rozcestí. Cesta pokračuje dál přes Liščí horu a...

Výlet z Pece k Malému Stawu a přes Karpacz a Sněžku zpět

Výlet z Pece k Malému Stawu a přes Karpacz a Sněžku zpět

Vydejte se z Pece pod Sněžkou na pořádnou horskou túru až k nádherným poslkým jezerům a vystoupejte na Sněžku z její druhé strany. Na výlet je vhodné vyrazit dopoledne a počítat s dvěma až třema přestávkama na oběd, svačinu a nějaký odpočinek. Výlet se řadí k těm...

Výlet ze Špindlerova mlýna na Sněžku a podél polských hranic zpět

Výlet ze Špindlerova mlýna na Sněžku a podél polských hranic zpět

Máme pro Vás další tip na krásný horský výlet v Krkonoších. Nyní se jedná o výlet ze Špindlerova Mlýna přes Výrovku, Luční boudu až na Sněžku. Ze Sněžky podél polských hranic až ke Špindlerovce a poté údolím Bílého Labe zpět. Výlet patří mezi náročnější, délka je...

Výlet ze Špindlu přes Bílé Labe a Kozí hřbety

Výlet ze Špindlu přes Bílé Labe a Kozí hřbety

O výletě Vydejte se s námi na fantastický výlet přírodou východních Krkonoš! Čekají Vás hluboká údolí, drsné prostředí vrcholových partií hor i daleké výhledy. Přes svoji délku (cca 22 km) není túra přespříliš náročná a zejména v letních měsících skvěle...

Výlet ze Špindlu k Prameni Labe

Výlet ze Špindlu k Prameni Labe

Výlet začíná ze Špindlerova mlýna u stanice spodní stanice lanové dráhy na Medvědín. Lanovka jezdí vždy dle platného jízdního řádu – doporučujeme zkontrolovat toto na stránkách skiareálu. Při jízdě lanovkou pokud je dobré počasí vidíte okolní kopce a údolí Špindlerova...

Výlet z Pece na Sněžku

Výlet z Pece na Sněžku

Vydejte se na výlet na hřebeny Krkonoš a navštivte krásy zdejší chráněné přírody. Výlet nabízí různé alternativy, takže si jej můžete složit dle svých představ. Výlet začíná z Pece pod Sněžkou a prvním cílem je nejvyšší vrchol České republiky - hora Sněžka. Můžete si...

Oblíbená horská střediska v Krkonoších

Sněžka

Pec pod Sněžkou

Špindlerův Mlýn

Benecko

Harrachov

Rady a tipy pro výběr ubytování

Rezervujte si ubytování na věrohodných stránkách, které znáte. Za nás můžeme doporučit například booking, pomocí kterého můžete hledat ubytování nalevo.

Ověřte si reputaci ubytovatele, na internetu a rezervačních portálech najdete recenze a názory hostů. Pokud se špatné recenze opakují a lidé si stěžují dokola na to samé, může mít toto opravdu význam.

Seznamte se s podmínkami poskytovatele ubytování. Často mohou být detaily jako snídaně, parkování, druh pokoje, jeho velikost či výhled zásadní pro Váš příjemný pobyt.

Chcete s ubytování poradit? Rádi Vám pomůžeme. Napište nám Vaši představu na info@ceskoaslovensko.cz a rádi Vám doporučíme vhodný hotel či pension a pomůžeme s jeho rezervací a případnou další organizací.