Západočeské lázně

Karlovy Vary, Mariánské Lázně, Františkovy Lázně, tato trojice nejznámějších českých lázeňských měst doplněná o Jáchymov, je jen střípkem toho, co západočeský region nabízí a to i v zimě. Kdy jindy než v sychravých zimních dnech potřebujeme relaxovat a hýčkat své tělo i duši v lázních, wellness centrech, při romantických výletech, zimních sportech, fitness aktivitách či gurmánských zážitcích? Malebné západní Čechy s velkým množstvím rašelinišť, minerálních pramenů, lesnatých kopců, skal a vyhaslých sopek, jsou ideálním místem pro procházky a pěší turistiku, například v národní přírodní rezervaci SOOS nebo Svatošských skalách.

Milovníci kultury, společenských akcí a historie se mohou těšit z bohatého programu v lázeňských i okolních městech, z návštěv mnoha muzeí, galerií i ze ze zimních prohlídek hradů a zámků, například v Chebu a Lokti. Kavárny, restaurace, vinárny i čajovny lákají k posezení, hotelů a dalších možností k ubytování je nepřeberné množství, tradičně na vysoké úrovni. Stačí vybrat a splést se nemůžete. A pokud vás snad stresují nadcházející vánoční svátky nebo nevíte, kde oslavit konec letošního roku, porozhlédněte se zde. Netradiční zážitek je zaručený.

Karlovy Vary

Toto elegantní, světově proslulé a nejvýznamější české i evropské lázeňské město je synonymem pro živý ruch, kulturu, společenský život, mezinárodní klientelu i klid, relaxaci, uvolnění, zdraví a nevšední zážitky.

Karlovy Vary se mohou pochlubit největším počtem léčivých pramenů na světě, zajímavým okolím, špičkovou lékařskou a wellness péčí, designovými hotely a neméně zajímavou historií, která se datuje od 14.století, kdy bylo město založeno králem Karlem IV.

více ...

Centrem a živou tepnou města je Vřídelní kolonáda z let 1967-1975 a minerální pramen Vřídlo (72,3 Celsia), tryskající až do výšky 12 metrů. Starší novorenesanční Mlýnská kolonáda je z let 1871-1881 a dřevěná Tržní kolonáda je z roku 1883. Napít se se na nich můžete až z patnácti různých léčivých pramenů. Historické lázeňské budovy pocházejí z 19. století, přesto vysokým nárokům na ubytování bude jistě vyhověno. Možností je téměř na dvěstě, třešničkou na dortu je světoznámý Grand Hotel Pupp, hotel Savoy či Thermal.

Gastronomické zážitky vás čekají na každém místě, umocnit je můžete relaxací v některém z wellness či spa center, které nabízejí masáže, saunu, parní lázeň, jogu, zábaly, vířivé i perličkové koupele, kosmetická ošetření, snižování nadváhy, to vše inspirované i východním uměním. Neopomeňte navštívit Pivní lázně, kde pivo teče proudem!

Muzeum Karlovy Vary láká expozicí porcelánu, Jan Becher Muzeum poodhalí tajemství vzniku světoznámého bylinného likéru, možností procházek jsou desítky.

Přijďte se projít po kolonádách, ochutnejte lázeňské oplatky a přivezte si domů ojedinělý zkamenělý suvenýr z lázeňského Vřídla.

méně ...

Mariánské Lázně

Toto nádherné město s jedinečnou atmosférou a více než stovkou léčivých pramenů je pestrou mozaikou složenou z parků, zahrad, secesních lázeňských domů, kolonád, pavilonů, příjemných kavárniček, restaurací, útulných i výstavných hotelů a lázeňských resortů. Tyto druhé největší české lázně jsou místem, kde se současnost na každém kroku prolíná s duchem starých časů, místem, které bylo oblíbeno v minulosti umělci, obyčejnými lidmi i šlechtou a místem, kam si i dnes přijíždějí každoročně upevnit zdraví desetitisíce lidí. Špičková úroveň léčebné péče je totiž vyhlášená.

více ...

Dominantou města a hlavní lázeňskou promenádou, je pseudobarokní litinová kolonáda z roku 1889, se třemi prameny k pitným kůrám a se Zpívající fontánou. Ta každou lichou hodinu hraje některou ze slavných skladeb a ve večerních hodinách se zážitek umocní ještě o barevné nasvícení. Nejslavnějšími prameny je pramen Křížový, Karolinin, Rudolfův, Ambrožův, Ferdinandův a Lesní, léčebně se využívají především při onemocnění ledvin, močových cest, oběhového, trávicího, dýchacího ústrojí i při neurologických potížích.

Z kulturních zážitků město nabízí návštěvu divadla, muzea, kina, galerie či vystoupení Západočeského symfonického orchestru. Sportovce potěší v zimě turistické trasy i pro Nordic Walking v překrásném okolí chráněné krajinné oblasti Slavkovský les, Skiareál Mariánky a kolem 90 km běžeckých stop.

Neobvykle široká a lákavá je i nabídka v oblasti wellness pobytů a relaxačních procedur.

sport létě: Royal Golf Club Mariánské lázně – nejstarší golfové hřiště v Evropě, cyklistické tratě
sport zimě: Skiareál Mariánky, 90 km běžeckých stop

méně ...

Františkovy Lázně

Toto kouzelné, starosvětské lázeňské město z 18. století, je i dnes vyhledávaným centrem relaxace, odpočinku a zdraví pro své, od středověku známé, kyselé prameny, špičkovou lékařskou a léčebnou péči a zajímavou architekturu, která je směsicí moderních i klasicistních budov z 19.století.

Okouzlující je městský šachovnicový půdorys i množství parků a lesoparků, na které narazíte při každém kroku. Františkovy lázně zdobí také řada plastik, z nichž nejpopulárnější je socha Františka, chlapce s rybou. Říká se, že žena, která se dotkne palce Františkovy levé nohy, do roka otěhotní. Nejen díky této pověsti jsou lázně každoročním cílem tisíců lidí. Mimo jiné indikace se zde totiž léčí gynekologická onemocnění a neplodnost.

více ...

Nejnámějšími léčebnými prameny jsou Františkův a Luisin, z nichž se můžete napít v nádherných pavilonech, které jsou i poznávacím znamením města.

Zpestřením pobytu může být návštěva divadla Boženy Němcové, Auto-moto muzea nebo Městského muzea. Okolí vás zláká k zajímavým výletům, například do tropického skleníku s exotickými motýly - Motýlího domu v obci Žirovice. Ten se nachází v blízkosti přírodní rezervace Soos, které je přírodním rašeliništěm s minerálními prameny, jezírky a naučnou stezkou.
Sportu milovné návštěvníky jistě potěší Aquaforum, největší a nejkrásnější aquapark českých lázní a samozřejmě nabídka nejrůznějších fitness a wellness aktivit.

Tradičně velké je množství cukráren, kaváren, restaurací, penzionů a hotelů, které dotvářejí dokonalý zážitek. Nechte se tím vším unést a odpoutejte se od reality všedních dní ve Františkových Lázních.

Tipy.
SOOS Moos mech str. 99 - 5 km od FR
Dvě vyhlídkové věže
Komorní hůrka- nejmladší sopka na území ČR
kolonáda u Plynových lázní
Adolf Hitler nechvalně proslulý lázeňský host
minizoo u rybníků Amerika místní vláček

méně ...

Kolonáda v Mariánských lázních

Dominantní novobarokní kolonáda (1888-1889) v Mariánských lázních byla postavena podle projektu vídeňských architektů na popud opata kláštera z Teplé. Je jednou z mála, která byla dochována, protože většina z nich byla zbourána nebo zmodernizována. Uvnitř je zdobena bronzovými reliéfy a nástropními freskami s motivy „Touha člověka létat“. Kolonádu můžete znát též pod názvem Kolonáda Maxima Gorkého, podle dramatika, spisovatele a revolucionáře. Oblíbenou zdejší atrakcí je zpívající fontána, která na vás zapůsobí vodními obrazci, které řídí počítač s deseti střikovými systémy a má v možnosti několik desítek kombinací. V dolní části města najdete ještě druhou kolonádu Ferdinandova pramene.

Vřídlo Karlovy Vary

Chcete vidět unikátní přírodní úkaz nebo okusit léčivý pramen? Navštivte gejzír Vřídlo v Karlových Varech. Horká minerální voda o teplotě 72°C zde tryská až do výše 12 metrů. Tento pramen pocházející z 16. století je v současnosti jediným pramenem využívaným ke koupelím. Nad vřídlem se nachází moderní prosklená Vřídelní kolonáda ve funkcionalistickém slohu. V době lázeňské sezony můžete také navštívit exkurzní trasu do vřídelního podzemí, která nabízí zajímavosti ohledně pokameňování předmětů vřídelní vodou.

Hrad Loket

Loket je jednou z nejkrásnějších památkových rezervací v Čechách. Královské město, kterému dominuje středověký hrad, je také jediným opevněným městským celkem u nás. Jeho poloha na skalnatém ostrohu a řeka Ohře, která ho ze tří stran obtéká, úžasný dojem jen umocňuje. Ze všech těchto důvodů má Loket přízvisko “klič ku Království českému”, tedy místo, které tomu, kdo ho dobude, otevře cestu k celému království. Královský hrad byl založen v roce 1230 na místě starého slovanského hradiště a v roce 1319 zde byl uvězněn, spolu se svou matkou Eliškou, syn Jana Lucemburského Karel IV. 

více ...

Později přešel hrad pod správu rodu Šliků a ti ho vlastnili až do roku 1547, kdy o většinu majetku přišli při stavovském povstání. Hrad byl dobyt až v průběhu třicetileté války Švédy a zpustnul. Jeho další osud byl pohnutý. V období 1822-1948 zde byla věznice, zásadní opravy započaly až v 19. století. Část objektu (Markrabský dům) byla přestavěna na Muzeum porcelánu, hranolová románská věž byla zpřístupěna, stejně jako purkrabství, hejtmanství, dvoukřídlý palác a opevnění s baštami.

Velkým magnetem je dnes expozice tortury, prohlídka vězeňských kobek, výstava strašidel a kámen zvaný “purkrabí”, podle krutého purkrabího Gerharda von Wustenfels. Z městského opevnění, které navazovalo na hradní, zůstaly zachovány čtyři bašty a dvě věže, ve městě krásné náměstí s gotickými a renesančními měšťanskými domy, barokní sloup Nejsvětější Trojice, gotický kostel sv. Václava a barokní kaple sv. Anny. Rozhodně neopomeňte ani prohlídku barokní radnice s expozicí umělecké vazby a občerstvení, například ve formě loketského piva z místního pivovaru Svatý Florian.

(národní přírodní památka Jan Svatoš – Svatošské skály – Zkamenělá svatba!!!)
(plavba po Ohři – vodáci)
(slavnosti purkrabího Půty)

méně ...