Vysoké Tatry

Krásná příroda a majestátné hory – to jsou Vysoké Tatry. V letním období nabízejí nádherné horské túry všech obtížností, mohutná horská sedla, ledovcová jezera, vodopády, tajemné jeskyně a mnoho dalšího. Vysoké Tatry jsou oblíbenou destinací mnoha turistů a nabízejí vynikající možnosti trávení volného času a relaxace v jejich okolí. Během zimního období zde naleznete sjezdové tratě s řadou lanovek vhodné od začátečníků až po pokročilé lyžaře. Vydejte se prozkoumat tyto krásné hory.

Štrbské pleso

Nachází se na jižní straně Vysokých Tater a je nejvýše položenou osadou Slovenska. Štrbské pleso je morénové ledovcové jezero, které bylo ve výběru památek mezi sedmi přírodními divy světa. V tomto místě na konci hřebenu Soliska se spojuje Furkotská a Mlynická dolina. Leží v nadmořské výšce 1346,6 m. Půjdete-li hodinu pěší chůze, navštívíte i Popradské pleso. Nachází se tu lyžařské středisko, lanovka Štrbské Pleso - Solisko (1814m) a ještě lázeňská léčebna. Můžete navštívit turisticky oblíbená místa Kežmarok, Poprad, Tatranská Lomnice a spoustu dalších tras. Vysoké Tatry nabízí 26 vrcholů vyšších 2500 m.n.m. K ubytování jsou k dispozici množství chat.

Lomnický štít

Příznivci Vysokých Tater mohou navštívit druhou nejvyšší horu Slovenska – Lomnický štít, který se tyčí jako trojhranná pyramida 2634 m.n.m. Na jeho vrchol se dostanete lanovkou ze Skalnatého plesa nebo si můžete zaplatit horského průvodce a užít si Lomnický štít naplno.   Můžete z něho navštívit Pyšný štít, Malý Pyšný, Spišský nebo Baranie sedlo či Baranie rohy. Též doporučujeme Skalnaté pleso a dolinu. Pokud hledáte Ski areál, funguje zde Tatranská Lomnica. Hlavně zde najdete úžasné ticho, úchvatné noční oblohy a hřebeny Vysokých Tater.

Popradské pleso

Toto nádherné ledovcové jezero leží jen hodinku chůze od Štrbského plesa. I zde najdete tichou romantickou přírodu v nejmenších velehorách světa. Turistické trasy kolem Popradského a Štrbského plesa jsou nenáročné svým malým převýšením. Samotné Popradské jezero je v 1494 m.n.m. Ubytování najdete přímo na břehu v Horském hotelu Popradské pleso. Můžete si vyjet na horskou cyklistiku, skialpinismus, nebo si užijete krásné časy odpočinkovou turistikou.

Vodopády Studeného potoka

Kaskádu Studeného potoka v okrese Poprad můžete navštívit celý rok a dostanete se sem z Tatranské Lesné, T. Lomnice, popřípadě také ze Starého Smokovce. Jedná se o unikáty v nádherném přírodním prostředí. Mezi nejznámější Studené vodopády patří Velký, Malý a Dlouhý vodopád. V okolí můžete navštívit Téryho chatu, Lomnický, Slavkovský štít, ski areál Hrebienok a také Gerlachovský štít.

Chata při Zeleném plese

Jinak zvaná Brnčalova chata se nachází na břehu Zeleného plesa. Právem nese označení nejkrásnější chaty Vysokých Tater. Brnčalka nabízí ubytování v nadmořské výšce 1551 m n. m. Vede sem cca tříhodinová trasa ze zastávka Biela voda. Za návštěvu stojí též Beranie rohy, Jehňací štít nebo Vodopády Studeného potoka.

 

Zelené pleso

Toto modrozelené pleso olemované malebnými horami se nachází ve Vysokých Tatrách v nadmořské výšce 1551 m n. m. Vede tudy krásná turistická trasa ze zastávky Biela voda, v protiproudu podél potoka Kežmarská Biela voda, rozcestím Šalviovým pramenem, dolinou Kežmarské Biely vody po Tatranské Matliare a Lomnici. Vedou zde běžkařské dráhy.

Predné Solisko

Pokud holdujete vysokohorské turistice, neměli byste při svých toulkách vynechat Predné Solisko. Jedná se o jediný turisticky přístupný vrchol v hřebeni Solisek ve Vysokých Tatrách a pyšní se nadmořskou výškou 2093 m n.m.  Doba výstupu je odhadována cca na 4 hodiny, část trasy vedoucí po sjezdovce je možno absolvovat lanovkou z lyžařského areálu. Trasa vede nejprve po modré ze Štrbského plesa k Chatě pod Soliskom, zdatnější jedinci mohou pokračovat po červené až na vrchol, kde se mohou pokochat výhledem na  masív Štrbského Soliska,Kriváň nebo Furkotskou dolinu.

Starý Smokovec

Starý Smokovec je součást města Vysoké Tatry a také se jedná o nejstarší osadu. Spadá pod popradský okres. Leží v nadmořské výšce 990 metrů. Smokovcem prochází železniční uzel a také zde projíždí lanovka na ski areál Hrebienok. Najdeme zde pramen Smokovské minerálky. Velmi doporučujeme navštívit Velický vodopád, Gerlachovský, Slavkovský, Lomnický štít a Skalnaté pleso.

Tatranská Lomnica

Tatranská Lomnice je významnou obcí pro celoroční rekreaci ve Vysokých Tatrách, leží ve výšce 850 m n. m. Je důležitým místem turistického ruchu. Obec byla založena v roce 1892. V Tatranské Lomnici je řada restaurací a hotelů různé kategorie. Kabinková lanovka Vás vyveze ke Skalnatému plesu, kde se nachází známá observatoř a další visutá lanovka až na Lomnický štít do výšky 2625 m n. m., druhý nejvyšší štít v Tatrách. První lanovka z Tatranské Lomnice byla postavena již v roce 1940.

Tatranská Lomnice je propojena se Starým Smokovcem a Štrbským plesem železnicí, která je hojně využívány turisty. Z Tatranské Lomnice vede rovněž hustá síť značených cyklotras. V místní botanické zahradě můžete vidět 270 druhů vysokohorských rostlin, bylin a dřevin. Zhruba 1/4 z nich si lze zakoupit v podobě sazenic nebo semen.

Téryho chata

Chystáte se do Vysokých Tater? Doporučujeme navštívit Téryho chatu, která je se svými 2015 m n. m. jednou z nejvýše položených chat Vysokých Tater. Byla postavena roku 1899 a od svého vzniku prošla několika rekonstrukcemi.

Skalnaté pleso

Skalnaté pleso není jen jezero, ale významná turistická křižovatka východní části Vysokých Tater. Kolem ledovcovou morénou hrazeného jezera pod monumentálním vrcholem Lomnického štítu se nachází několik zajímavých objektů. V zimě se tu lyžuje o sto šest, v létě tudy prochází Tatranská magistrála. Jedná se o přestupní stanici při cestě lanovkou z Tatranské Lomnice na Lomnický štít. Chatu pri Skalnatom Plese provozuje známý tatranský nosič a rekordman Laco Kulanga. Na druhou stranu od stanice lanovky se nachází astronomická a meteorologická observatoř, která zde stojí od roku 1943.

Chata pod Rysy

Zastavení v Chatě pod Rysy přijde vhod při náročném výstupu na vrchol Rysů. Tato nejvýše položená chata na Slovensku ve výšce 2250 m n. m. pod sedlem Váha, kam dále pokračuje turistická značka při výstupu na vrchol, byla původně postavena v roce 1933. Několikrát byla silně poškozena lavinami, a sice v letech 1947, 1954, 2000 a 2001.  Chata je nyní po rekonstrukci z roku 2010 moderně přestavěna a měla by odolat i silnějším lavinám. K dispozici jsou teplá jídla i ubytování.

Gerlachovský štít

Gerlachovský štít je nejvyšší vrchol Vysokých Tater. Výstup do výšky 2654 m n. m. lze uskutečnit pouze za doprovodu horského vůdce. Doprovod si můžete objednat minimálně 1 den předem na www.tatraguide.sk

Srazy bývají v Tatranské Poliance v časných ranních hodinách, na 1 horského vůdce připadají nejvýše 3 osoby. Pro výstup je důležitá kvalitní obuv a dostatek tekutin. Ostatní vybavení Vám bude zapůjčeno horským vůdcem. Výstup je velice náročný, převýšení je 1800 m.

Na vrcholu Gerlachova štítu je osazen malý železný kříž. Mnohem náročnějším je však sestup s Gerlachova štítu, který vede Batizovskou próbou, která je velice strmá a fyzicky náročná. Na celkový výstup a sestup je nutno počítat cca s 10 ti hodinami.

Starý Smokovec

Lomnický Štít

Štrbské pleso

Predné Solisko

Popradské pleso

Rady a tipy pro výběr ubytování

Rezervujte si ubytování na věrohodných stránkách, které znáte. Za nás můžeme doporučit například booking, pomocí kterého můžete hledat ubytování nalevo.

Ověřte si reputaci ubytovatele, na internetu a rezervačních portálech najdete recenze a názory hostů. Pokud se špatné recenze opakují a lidé si stěžují dokola na to samé, může mít toto opravdu význam.

Seznamte se s podmínkami poskytovatele ubytování. Často mohou být detaily jako snídaně, parkování, druh pokoje, jeho velikost či výhled zásadní pro Váš příjemný pobyt.

Chcete s ubytování poradit? Rádi Vám pomůžeme. Napište nám Vaši představu na info@ceskoaslovensko.cz a rádi Vám doporučíme vhodný hotel či pension a pomůžeme s jeho rezervací a případnou další organizací.