Údolí Berounky

Podél řeky Berounky celým Českým krasem až do Radotína. Údolí Berounky je rozlehlá lokalita nacházející se podél této řeky v Českém krasu. Řevnice, Dobřichovice, Všenory, Černošice a Radotín. Perfektní lokalita pro pěší výlety, výlety na kole, koupání či rybaření. Kousek od Prahy najdete toto úžasné místo.

Zajímavá místa v údolí Berounky

Hrad Karlštejn – Král mezi hrady

je nejnavštěvovanějším českým hradem, právě pro své výsadní postavení, neopakovatelnou atmosféru, historii a také zajímavé stupňovité řešení.

Tento gotický hrad byl založen českým králem a římským císařem Karlem IV. jako pevnost pro uložení říšských korunovačních klenotů, písemností a svatých relikvií a právě z důvodu bezpečnosti byl vystavěn nad levým břehem Berounky, mimo hlavních cest. Stavbu zahájil v roce 1348 Matyáš z Arrasu, dokončena byla Petrem Parléřem v roce 1365, kdy byla vysvěcena Kaple sv. Kříže. Hrad prodělal několik stavebních úprav a v 19. století prošel kompletní obnovou, která mu dala současnou podobu. Dominantou hradu je do dálky se vypínající Velká věž, nejcennější památkou gotická Kaple sv. Kříže, jejíž stěny jsou obloženy drahými kameny a 127 obrazy od mistra Theodorika, které jsou největším souborem gotických deskových obrazů na světě. Kaple je chráněna čtvery dveřmi s devatenácti zámky, byla otevírána jen významným lidem a císař do ní vstupoval bosý.

více ...

 

Za zmínku stojí i 81 metrů hluboká cisterna na vodu, která je umístěna na nádvoří se studniční věží, na jejíž roubení si chodí sedat místní Bílá paní – první žena Karla IV. paní Blanka z Valois, která pak prochází podhradím a navštěvuje stavení, aby se zeptala, jestli jsou všichni doma. Pokud jí obyvatelé přitakají, za odměnu vyvěstí, kdo z nemocných se uzdraví a kdo zemře. Tento majestátní hrad láká své návštěvníky také velkým množstvím kulturních akcí, výstav, nočními prohlídkami hradu, Karlštejnským vinobraním i nabídkou svatebních obřadů v areálu hradu.

(Národní kulturní památka)
(Hradní stezka)
(CHKO Český kras)

méně ...

Svatý Jan pod Skalou

Historické místo uprostřed přírody - V malebném meandrujícím údolí říčky Loděnice mezi vápencovými skalami se nachází obec Svatý Jan pod Skalou. Ve zdejší jeskyni podle legendy sídlil Ivan, první český poustevník, kterému se zjevil svatý Jan Křtitel a pomohl mu vyhnat zlé duchy z jeskyně. Na místě poté vznikl benediktinský klášter, na jehož kostele se podepsaly takové osobnosti světové barokní architektury jako Carlo Lurago či Krištof Diezenhofer.

Nad klášterem se tyčí mohutná skalní stěna s křížem a vyhlídkou, z níž je rozhled nejen na samotný Svatý Jan, ale i na hřebeny Brd za údolím Berounky. Celé okolí je díky krasovému fenoménu přírodně velice hodnotné, najdeme zde krásné lesy a mnoho opuštěných lomů na vápenec, jejichž atmosféra je vyhledávána mnoha výletníky. Ostatně tudy prochází nejstarší turistická značka v Čechách ­ Cesta Vojty Náprstka, která byla vyznačena již v roce 1889. Návštěva Svatého Janu pod Skalou rozhodně stojí za to!

Zámek Dobřichovice

renesanční perla na břehu Berounky. Krásný zámek na břehu řeky Berounky v Dobřichovicích má dlouhou historii. renesanční stavbu nechal v 16. století postavit velmistr řádu Křižovníků s červenou hvězdou Hynek Berka z Dubé.

Za třicetileté války zámek vypálili Švédové, ale v roce 1679 byl znovu obnoven. Následně zámek postihl ještě požár, ale opět byl zdárně obnoven v barokní přestavbě, vznikla tak i dnešní věž. Křižovníci vlastní zámek i dnes.

Zámek tvoří trojkřídlá budova s hranolovitou věží, v západním křídle je kaple s. Judy Tadeáše. Před zámkem stojí socha sv. Jana Nepomuckého a svatého Václava.

Restaurace a pivovar MMX

Restaurace s vlastním pivovarem ­ to nejlepší pivo neměnné vysoké kvality. Na čepu vždy světlé spodně kvašená piva plzeňského typu 10,8° a 12,5°, tmavé svrchně kvašené pivo Stout 13,5° a jedno speciální pivo.

Ve velkém, vzdušném a moderním prostoru o 300 místech nabízíme kvalitní českou a mezinárodní kuchyni, nabídka je proložena tématickými víkendy, v letních měsících grilováním. Velká zahrádka o 150 místech nabízí posezení v příjemných teplých dnech. Moderní architektura restaurace může napoprvé zaskočit, po usazení se nicméně dostaví pohoda a budete žasnout nad netradičním prostorem a promyšlenými detaily.

V blízké vzdálenosti je mnoho turistických krás ­ Český kras, lom Velká Amerika, Karlštejn, Brdy, ležíme na ideální cestě ke všem těmto cílům.

více: www.mmxpivo.com

Golf Resort Karlštejn

Prvních osmnáct jamek golfového hřiště bylo slavnostně otevřeno v roce 1993. Návrh pochází z dílny kanadských golfových architektů Lese Furbera a Jima Eremka. Jména těchto architektů jsou podepsána již pod 70­ti golfovými hřišti po celém světě. Mezi nejznámější patří „Valderama“ ve Španělsku nebo „Varadero“ na Kubě. Díky citlivému přístupu k začlenění golfového hřiště do malebné krajiny, kde tvoří romantickou kulisu majestátný hrad českých králů Karlštejn, vzniklo jedinečné dílo. Členitost terénu, přírodní rokle, dvě jezera a řada pískových překážek vytvářejí velmi atraktivní prostředí, které uspokojí i nejnáročnějšího hráče. V roce 1997 se Karlštejn stal dějištěm turnaje European Tour PGA, kterého se zúčastnilo mnoho významných golfových osobností z celého světa. Vítězem se stal Bernhard Langer s výsledkem 265 (­20) po čtyřech kolech. Rekord hřiště Karlštějn vytvořil 8.8.1997 v druhém kole Chemapol Trophy Švéd Patrik Sjöland, který zahrál 61 úderů.

více ...

 

Stávajících osmnáct jamek rozšířila na jižním svahu kopce Voškov další devítka (South Course) dokončená v roce 2008. Projektu se opět ujala stejná dvojice architektů a jejich design skvěle navazuje na charakter první osmnáctky. Hřiště je navrženo tak, aby co nejvíce využívalo přirozené pruhy vzrostlé zeleně. Jednotlivé fairwaye ( hrací dráhy) jsou umístěné převážně po vrstevnicích, jedinou výjimkou je jamka č.2. Na rozdíl od prvních dvou devítek je třetí devítka technicky náročnější a bude z počátku „oříškem“ pro nejednoho hráče. Zalesněná kopcovitá krajina s vápencovými skalami, bohatou faunou i flórou je oázou klidu a pohody, a přitom jen 45 minut jízdy z centra české metropole. „Snadné bogey, ale obtížné birdie“, bylo hlavním mottem architektů při stavbě celého hřiště. Díky této filozofii mohou dnes hrát společně i hráči s velmi rozdílnými handicapy.

více: www.karlstejn­golf.cz

méně ...

Jez Dobřichovice

Jez Dobřichovice je oblíbeným místem, kam míří místní i turisté za vodou. V blízkosti je dobřichovický zámek, občerstvení a kemp. Pořádají se zde různé společenské akce. Vřele můžeme doporučit jako příjemnou zastávku na Vaší turistické trase v údolí Berounky.

Lanový most Dobřichovice

Lanový most neboli lávka přes řeku Berounku je jednou ze dvou možností, jak přejít řeku v Dobřichovicích. Byla vybudována v roce 2003, jelikož původní most byl zničen v roce 2002 povodní. Lávka je přístupná pro pěší i cyklisty a je vzdálena necelých 5 minut od vlakového nádraží. Svým designem upoutá širokou veřejnost a působí ve zdejší krajině velmi vzdušným a vážným dojmem. Je zavěšena na osmi lanech a je dlouhá 179 metrů.

Železniční most Mokropsy

Mokropeský železniční most má dlouhou historii, a ne vždy šťastnou. Dnes z něho můžete pohlížet na vlny řeky Berounky pod jezem.

První jednokolejný most zde byl postaven již v roce 1862 jako součást trati Praha­Smíchov ­Plzeň ­ Furth im Wald. Původní konstrukci mostu tvořili tzv. Schiffkornovy nosníky usazené na kamenných pilířích. V roce 1872 most však velká voda zničila a tragédie si vyžádala jednu oběť.

Železniční most byl obnoven a několikrát opětovně poškozen. Nový dvoukolejný most, který známe dnes, byl postaven v roce 1911. Za války byl v roce 1945 poškozen partyzány, aby znemožnil možný přesun německých vojsk.

Dnes po něm jezdí velké množství osobních vlaků, rychlíků, mezinárodních vlaků i nákladních vlaků a je velmi vytížen. Po jeho okraji vede chodník, který je možné přejít pěšky nebo přejet na kole. Chodník spojuje Horní a Dolní Mokropsy.

Karlštejn

Dobřichovice

Černošice

Svatý Jan pod Skalou

Naše doporučení

404 - Nenalezeno

Nenašli jsme nic, co by odpovídalo vašemu hledání. Zkuste upřesnit hledání nebo využijte hlavní menu k navigaci na webu.

Rady a tipy pro výběr ubytování

Rezervujte si ubytování na věrohodných stránkách, které znáte. Za nás můžeme doporučit například booking, pomocí kterého můžete hledat ubytování nalevo.

Ověřte si reputaci ubytovatele, na internetu a rezervačních portálech najdete recenze a názory hostů. Pokud se špatné recenze opakují a lidé si stěžují dokola na to samé, může mít toto opravdu význam.

Seznamte se s podmínkami poskytovatele ubytování. Často mohou být detaily jako snídaně, parkování, druh pokoje, jeho velikost či výhled zásadní pro Váš příjemný pobyt.

Chcete s ubytování poradit? Rádi Vám pomůžeme. Napište nám Vaši představu na info@ceskoaslovensko.cz a rádi Vám doporučíme vhodný hotel či pension a pomůžeme s jeho rezervací a případnou další organizací.