Karlštejn a okolí

Městys Karlštejn

stojí trochu neprávem ve stínu svého monumentu, byl založen ve stejnou dobu jako samotný hrad na obou březích řeky Berounky, v krásné Chráněné krajinné oblasti Český kras .

Ačkoliv v 15.století změnil své jméno na Budy, dnes nese opět svůj původní název, obývá ho 760 stálých obyvatel a je opravdu důstojným i atraktivním podhradím, které láká k návštěvě samo o sobě. Krom velkého množství penzionů, restaurací, stánků, obchodů a obchůdků se suvenýry, parkoviště, golfového hřiště i autokempu, zde můžete navštívit také dvě muzea a Dům hodin.

Hrad Karlštejn – Král mezi hrady

je nejnavštěvovanějším českým hradem, právě pro své výsadní postavení, neopakovatelnou atmosféru, historii a také zajímavé stupňovité řešení.

Tento gotický hrad byl založen českým králem a římským císařem Karlem IV. jako pevnost pro uložení říšských korunovačních klenotů, písemností a svatých relikvií a právě z důvodu bezpečnosti byl vystavěn nad levým břehem Berounky, mimo hlavních cest. Stavbu zahájil v roce 1348 Matyáš z Arrasu, dokončena byla Petrem Parléřem v roce 1365, kdy byla vysvěcena Kaple sv. Kříže. Hrad prodělal několik stavebních úprav a v 19. století prošel kompletní obnovou, která mu dala současnou podobu. Dominantou hradu je do dálky se vypínající Velká věž, nejcennější památkou gotická Kaple sv. Kříže, jejíž stěny jsou obloženy drahými kameny a 127 obrazy od mistra Theodorika, které jsou největším souborem gotických deskových obrazů na světě. Kaple je chráněna čtvery dveřmi s devatenácti zámky, byla otevírána jen významným lidem a císař do ní vstupoval bosý.

více ...

 

Za zmínku stojí i 81 metrů hluboká cisterna na vodu, která je umístěna na nádvoří se studniční věží, na jejíž roubení si chodí sedat místní Bílá paní – první žena Karla IV. paní Blanka z Valois, která pak prochází podhradím a navštěvuje stavení, aby se zeptala, jestli jsou všichni doma. Pokud jí obyvatelé přitakají, za odměnu vyvěstí, kdo z nemocných se uzdraví a kdo zemře. Tento majestátní hrad láká své návštěvníky také velkým množstvím kulturních akcí, výstav, nočními prohlídkami hradu, Karlštejnským vinobraním i nabídkou svatebních obřadů v areálu hradu.

(Národní kulturní památka)
(Hradní stezka)
(CHKO Český kras)

méně ...

Muzeum voskových figurín

Expozice voskových figurín, která je umístěna v domě 173, provází různými etapami naší historie, představuje slavné osobnosti různých časů a seznamuje i s životem obyčejných lidí, které zachycuje v jejich dílnách, zbrojnicích i při práci v dobových kulisách a oděvech.

Najdete zde nejen zakladatele hradu Karla IV. ve společnosti svých žen a šaška, ale i obyčejné řemeslníky a zbrojnoše, středověké vězení, kata i výjevy z husitských dob. Projít se můžete dobou Rudolfa II., potkáte zde Jehudu Löwa, Marii Terezii, prezidenta Masaryka, Antonína Dvořáka, Matku Terezu i Švejka. V muzeu se můžete seznámit také s tím, jak voskové figuríny vznikají a obdivovat optický kaleidoskop – kaleidoskopické kino.

Muzeum betlémů

Expozice betlémů, která vznikla v roce 1995, je umístěna v barokní budově z 18. století – v bývalé faře. Nejzajímavější exponát čeká bezesporu v půdním prostoru, kde je na ploše 80m2 umístěn loutkový Královský betlém – největší pohyblivý betlém u nás. Dále si zde prohlédnete staré české dřevěné betlémy, další mechanické betlémy ale i betlémy vyrobené z méně obvyklých materiálů - celkem kolem 50-ti exponátů plus podzimní výstavu perníkových betlémů. Ve dvou podlažích barokního sklepení můžete navštívit výstavu dějin vinařství na Karlštejně a venku pohyblivou alchymistickou dílnu z dob Rudolfa II., s velkým množstvím alchymistických pomůcek, pecemi a pracujícími alchymisty.

Dům hodin Karlštejn

byl otevřen v roce 2003 Klubem přátel historických hodin v domě č.138, aby zpřístupnil veřejnosti soukromou sbírku pana Miroslava Svobody. Tato největší sbírka hodin v Čechách s více než 1000 exponáty z nejrůznějších koutů světa, především Evropy (Anglie, Francie, Německa , Švýcarska a Rakousko-Uherska), ale i Asie a Ameriky, představuje hodinářské umění významných mistrů, vynálezců i obyčejných hodinářů od 16.století až po novověk. Uvidíte zde stroje všech typů i velikostí, včetně zvonkoher, budíků, kukaček, automatů, věžních strojů a dětských hodinek, pokud si nezapomenete prohlídku objednat. Sbírka totiž není pro veřejnost běžně otevřena.

Velká Amerika

tento kultovní zatopený vápencový lom u Mořiny je přes 750 m dlouhý, 150 m široký a 70 m hluboký, spolu se svou sestrou Malou Amerikou přezdívaný český Grand Canyon, patří mezi nejkrásnější místa u nás. Je vyhledáván filmaři (byl zde natočen film Limonádový Joe), tuláky, uprchlými vězni, jeskyňáři (labyrint podzemních štol) i milovníky romantiky. Navzdory tomu, že láká k prozkoumání, táboření i koupání, je trvale uzavřen a vstoupit sem tedy můžete jen na vlastní nebezpečí. Neopakovatelný zážitek vám ale přinese i pohled z vyhlídky či pěšin kolem vrcholu, ovšem parkování vám z vlastní zkušenosti doporučujeme jen na vyhrazeném parkovišti. 150m dlouhý lom Malá Amerika, také zvaný Rešná, není jediným lomem v okolí. Naleznete zde i lom Mexiko a Kanada. Všechny tyto čtyři lomy spojují označené turistické cesty.

Svatý Jan pod Skalou

Historické místo uprostřed přírody - V malebném meandrujícím údolí říčky Loděnice mezi vápencovými skalami se nachází obec Svatý Jan pod Skalou. Ve zdejší jeskyni podle legendy sídlil Ivan, první český poustevník, kterému se zjevil svatý Jan Křtitel a pomohl mu vyhnat zlé duchy z jeskyně. Na místě poté vznikl benediktinský klášter, na jehož kostele se podepsaly takové osobnosti světové barokní architektury jako Carlo Lurago či Krištof Diezenhofer.

Nad klášterem se tyčí mohutná skalní stěna s křížem a vyhlídkou, z níž je rozhled nejen na samotný Svatý Jan, ale i na hřebeny Brd za údolím Berounky. Celé okolí je díky krasovému fenoménu přírodně velice hodnotné, najdeme zde krásné lesy a mnoho opuštěných lomů na vápenec, jejichž atmosféra je vyhledávána mnoha výletníky. Ostatně tudy prochází nejstarší turistická značka v Čechách ­ Cesta Vojty Náprstka, která byla vyznačena již v roce 1889. Návštěva Svatého Janu pod Skalou rozhodně stojí za to!

Golf Resort Karlštejn

Prvních osmnáct jamek golfového hřiště bylo slavnostně otevřeno v roce 1993. Návrh pochází z dílny kanadských golfových architektů Lese Furbera a Jima Eremka. Jména těchto architektů jsou podepsána již pod 70­ti golfovými hřišti po celém světě. Mezi nejznámější patří „Valderama“ ve Španělsku nebo „Varadero“ na Kubě. Díky citlivému přístupu k začlenění golfového hřiště do malebné krajiny, kde tvoří romantickou kulisu majestátný hrad českých králů Karlštejn, vzniklo jedinečné dílo. Členitost terénu, přírodní rokle, dvě jezera a řada pískových překážek vytvářejí velmi atraktivní prostředí, které uspokojí i nejnáročnějšího hráče. V roce 1997 se Karlštejn stal dějištěm turnaje European Tour PGA, kterého se zúčastnilo mnoho významných golfových osobností z celého světa. Vítězem se stal Bernhard Langer s výsledkem 265 (­20) po čtyřech kolech. Rekord hřiště Karlštějn vytvořil 8.8.1997 v druhém kole Chemapol Trophy Švéd Patrik Sjöland, který zahrál 61 úderů.

více ...

 

Stávajících osmnáct jamek rozšířila na jižním svahu kopce Voškov další devítka (South Course) dokončená v roce 2008. Projektu se opět ujala stejná dvojice architektů a jejich design skvěle navazuje na charakter první osmnáctky. Hřiště je navrženo tak, aby co nejvíce využívalo přirozené pruhy vzrostlé zeleně. Jednotlivé fairwaye ( hrací dráhy) jsou umístěné převážně po vrstevnicích, jedinou výjimkou je jamka č.2. Na rozdíl od prvních dvou devítek je třetí devítka technicky náročnější a bude z počátku „oříškem“ pro nejednoho hráče. Zalesněná kopcovitá krajina s vápencovými skalami, bohatou faunou i flórou je oázou klidu a pohody, a přitom jen 45 minut jízdy z centra české metropole. „Snadné bogey, ale obtížné birdie“, bylo hlavním mottem architektů při stavbě celého hřiště. Díky této filozofii mohou dnes hrát společně i hráči s velmi rozdílnými handicapy.

více: www.karlstejn­golf.cz

méně ...

Golf Resort Karlštejn

Hrad Karlštejn

Velká Amerika

Svatý Jan pod Skalou

Doporučené nabídky v okolí

Na základě našich zkušeností Vám nabízíme prověřené zážitky a služby v okolí Karlštejna. V případě zájmu je můžete u nás zakoupit a obdržíte na email platný voucher. Vhodné i jako pěkný dárek. Více v našem eshopu.

404 - Nenalezeno

Nenašli jsme nic, co by odpovídalo vašemu hledání. Zkuste upřesnit hledání nebo využijte hlavní menu k navigaci na webu.

Rady a tipy pro výběr ubytování

Rezervujte si ubytování na věrohodných stránkách, které znáte. Za nás můžeme doporučit například booking, pomocí kterého můžete hledat ubytování nalevo.

Ověřte si reputaci ubytovatele, na internetu a rezervačních portálech najdete recenze a názory hostů. Pokud se špatné recenze opakují a lidé si stěžují dokola na to samé, může mít toto opravdu význam.

Seznamte se s podmínkami poskytovatele ubytování. Často mohou být detaily jako snídaně, parkování, druh pokoje, jeho velikost či výhled zásadní pro Váš příjemný pobyt.

Chcete s ubytování poradit? Rádi Vám pomůžeme. Napište nám Vaši představu na info@ceskoaslovensko.cz a rádi Vám doporučíme vhodný hotel či pension a pomůžeme s jeho rezervací a případnou další organizací.