Jižní Morava

Kraj plný slunce a dobrého vína

Oblast Jižní Morava je vyhledávanou turistickou destinací. Její věhlas je především díky vinařství, pro které je tento sluncem zalitý region zcela stvořený. Jižní Morava nabízí bohaté přírodní, kulturní a historické dědictví. Naleznete zde krásná přírodní místa, která nabízejí turistům hledající relaxaci skvělý odpočinek, mnoho historických památek včetně hradů a zámků, bohaté kulturní dědictví a také vynikající gastronomii, kterou doprovází ruku v ruce lahodná vína z Jižní Moravy. Váháte kam se vydat? Právě Jižní Morava může být tím zajímavým místem.

Zámek Slavkov

Nejvýznamnější památkou oblasti je bezesporu Slavkovský zámek, který také přímo souvisí s bitvou. Po jejím konci zde císař Napoleon několik dní pobýval a probíhala zde i mírová jednání, ukončená uzavřením příměří mezi Francií a Rakouskem dne 6. prosince 1805.

Honosný barokní zámek patří mezi nejhodnotnější stavby tohoto druhu na Moravě a byl vystavěn rodem Kouniců na místě původního renesančního rodového sídla. Stavba probíhala od 90. let 17. století až do poloviny 18.století, pak pokračovaly práce na interiérech. Centrem stavby je čestný dvůr, který obklopují tři křídla, nepřehlédnutelná je kupole na středním traktu, zastřešující hlavní Sál předků. Kromě něj objekt čítá dalších 114 komnat, všechny s bohatou malířskou a štukovou výzdobou, dobovým vybavením a také podzemí s mučírnou.

více ...

 

Zámek byl v roce 1945 těžce poškozen bombardováním, poté restaurován a dnes se zde nachází i kounická obrazárna a expozice s napoleonskou tématikou. 

Zámek obklopuje francouzská zahrada s množstvím bazénků, vodotrysků a plastik barokních umělců a také přírodně krajinářský park. Pro romantické duše se zde nabízí možnost uspořádání svatebního obřadu i pronájmu některého z prostor nebo části parku pro společenské i firemní akce. Já ale doporučuji navštívit zámek v době Slavkovského restaurování, při kterém už několikátou sezonu předvádí své umění studenti restaurátorství z Brna.

Národní kulturní památka (2008)

méně ...

Zámecké zahrady Slavkov

Zámek Slavkov obklopuje francouzská zahrada s množstvím bazénků, vodotrysků a plastik barokních umělců a také přírodně krajinářský park. Pro romantické duše se zde nabízí možnost uspořádání svatebního obřadu i pronájmu některého z prostor nebo části parku pro společenské i firemní akce.

Zámek Valtice

Toto hlavní rodové sídlo Lichtenštejnů je druhou vstupní branou a součástí Lednicko-valtického areálu. Jeho historie se píše od 12. století, kdy byl na tomto místě vystavěn hrad, který se stal v roce 1387 vlastnictvím knížecího rodu Lichtenštejnů. Ti si ho postupem času zvolili za své hlavní sídlo a zahájili přestavby, které však neměly přímou koncepci a byly podřizovány nápadům a přáním jednotlivých majitelů. Přesto se valtický zámek stal jednou z nejvýznamnějších barokních staveb na Moravě.

Zásadní pro vzhled zámku bylo jeho poškození Švédy v polovině 17.století. Po něm následovala barokní přestavba do podoby kterou známe dnes, tedy souboru budov kolem čestného dvora, který je otevřen k městu. V 18. století prošel velkou úpravou i zámecký park a zahrada a v 19.století celý okolní areál.

více ...

 

Na přestavbách se podílelí špičkoví stavitelé a umělci, interiér zámku je v barokním a rokokovém stylu. Pro veřejnost je otevřeno kolem 20 místností, prohlédnout si v nich můžete cenné obrazy, dobové zařízení a expozici o knížecí rodině Lichtenštejnů. V části zámku je umístěna stálá vinařská expozice Salon vín ČR. V blízkosti se nachází a za vidění stojí Kolonáda na Reistně.

(památka UNESCO)
(Národní kulturní památka)
navazující objekty:Salon vín ČR
Muzeum vinařství

méně ...

Zámek Lednice

Zámek Lednice nejznámější a nejnavštěvovanější moravský zámek, leží v obci Lednice na pravém břehu řeky Dyje. Je součástí Lednicko­valtického areálu a stejně jako zámek Valtice byl majetkem rodu Lichtenštejnů. Do dnešní pohádkové podoby byl přestavěn v letech 1846 – 1858 v romantickém novogotickém stylu z původního barokního sídla ze 17.století. Lichtenštejnové si zde tak nechali vytvořit opravdu honosné letní sídlo s velkolepou jízdárnou, která je původní a velkým skleníkem, který byl upraven jako zimní zahrada.

Reprezantační sály v přízemí, ve kterých se pořádaly společenské akce a plesy, jsou zdobené bohatě vyřezávanými kazetovými stropy. V přízemí si můžete prohlédnout mimo jiné i knihovnu s opravdu pozoruhodným dřevěným schodištěm, které bylo postaveno bez použití hřebíků.

více ...

 

V prvním poschodí se nacházejí soukromé knížecí pokoje, které rodině sloužily až do roku 1945 a v druhém patře pokoje dětí s autentickým vybavením. Ve stejném patře naleznete i Muzeum loutek Milana Knížáka, největší soukromou sbírku historických loutek v ČR. Zámek obklopuje fascinující, přírodně krajinářský park se Zámeckým a Podzámeckým rybníkem.

Na Zámeckém rybníku bylo zbudováno 15 umělých ostrůvků, které jsou propojeny můstky a na kterých dnes hnízdí velké množství vodních ptáků. Krom nich v zámeckém parku najdete i známý Minaret vysoký necelých 60 metrů, jedinou stavbu svého druhu v České republice a nejvyšší minaret v neislámské zemi. Byl vybudován architektem Josefem Hardtmuthem v roce 1802 jako vyhlídková věž, ze které bylo možné pozorovat celé panství. Rozhledna má 302 schodů, tři vyhlídky a je bohatě zdobená orientálními ornamenty a nápisy. Od zámku je vzdálena cca 1,5 km a pokud se vám nechce pěšky, můžete k ní dojet loďkou po Dyji nebo se svézt kočárem taženém koňmi.

méně ...

Hrad Pernštejn

Hrad Pernštejn pochází z poloviny 13. století a nachází se v Nedvědicích. Byl postaven v gotickém slohu a roku 1995 byl vyhlášen Národní kulturní památkou. Je otevřen pro veřejnost a zájemci o prohlídku si můžou vybrat z několika prohlídkových okruhů, včetně interaktivní prohlídky určené dětem do 8 let. Začátkem letních prázdnin se zde konají tradiční Slavnosti Pernštejnského panství, plné zábavy. Na návštěvníky zde čeká dobová hudba, rytířské turnaje, dobré jídlo a jarmark.

Punkevní jeskyně

Valtice