Jizerské hory

Ještěd

Každý správný turista, lyžař a snowboardista musí alespoň jednou navštívit Ještěd. Tento vrchol vypínající se v Jizerských horách 1012 m n. m. je nejvyšší horou Ještědsko-kozákovského hřbetu. Zdejší lyžařské středisko se pyšní celkovou délkou 8,77 kilometrů, pěti vleky, několika druhy lanovek a můstky pro skoky na lyžích. Z vrcholu Ještědu se nám naskýtá daleký výhled do Čech, Německa i Polska. Vystoupejte na vrchol s rodinou i přáteli a kochejte se nádhernými krásami přírody.

Bedřichov

Bedřichov je horská obec nad Jabloncem nad Nisou, která je výchozím bodem Jizerské magistrály. Každoročně se zde koná mezinárodní běh na lyžích Jizerská 50 s tisíci účastníků.

Obec je dnes střediskem turistiky, letních a především zimních sportů, v minulosti zde byla od 15. století sklářská huť. Malý kousek nad obcí se nachází jedna z mnoha jizerskohorských rozhleden - Královka. V zimě se jedná o hlavní výchozí bod Jizerské magistrály s více něž 100  km upravovaných běžeckých lyžařských tras. Zaparkovat můžete na kapacitním placeném parkovišti, které však v sezoně o víkendech může být velmi brzy přeplněné, nebo se sem můžete dostat pohodlně autobusem v rámci jablonecké MHD. K dispozici je množství restauračních a ubytovacích zařízení.

Jizerka

Na horské planině v údolí Jizerky se nachází stejnojmenná osada. Domy jsou volně rozprostřené po loukách a počasí bývá drsné, ranní teploty v zimě při vyjasnění klesají k rekordním hodnotám. Všemu dominuje čedičová hora Bukovec s charakteristickým špičatým tvarem, za kterým jsou při dobré viditelnosti vidět i Krkonoše. Původně se jednalo o sklářskou osadu odtrženou od světa, život zejména v zimě byl velmi krutý. Dnes je osada cílem mnoha turistů díky své malebnosti. V zimě je nejvzdálenějším bodem Jizerské 50 od startu a oblíbeným bodem Jizerské magistrály. Dostat se sem můžeme autem z Kořenova, v zimě však bývá silnice obtížně sjízdná a hodí se sněhové řetězy. Občerstvení je možné v několika restauracích

Knajpa

Knajpa je rozcestí na nejvyšším místě Jizerské magistrály ve výšce 980 m n. m. Cesta se zde větví do čtyř směrů, na západ směrem k Hřebínku a Kristiánovu, na východ směrem ke Smědavě a Jizerce. Jelikož les není příliš vysoký, je odsud i krásný výhled na okolní hory, a co víc, je zde i turistické občerstvení hojně využívané v létě i v zimě. Knajpa je cílovým bodem mnoha výletů v Jizerských horách, jak na kole, tak pěšky a na běžkách.

Kristiánov

Kristiánov je bývalá obec v lesích Jizerských hor nedaleko nad přehradou Josefův Důl. Vede tudy páteřní trasa Jizerské magistrály, při Jizerské 50 zde začíná dlouhé stoupání směrem na Čihadla a na Knajpu. Původně se jednalo o sklářskou huť z 18. století a bylo zde několik domů, dnes již stojí pouze dva a nenachází se zde ani občerstvení. Přesto se jedná o malebné místo a křižovatku, kde se dá odbočit z hlavní trasy Magistrály na sever na Ptačí kupy nebo na jih k přehradě.

Smědava

Horská chata v nadmořské výšce 847 m je častým výletním cílem. Leží u silnice z Hejnice do Souše, která je však v zimě neprůjezdná a silnice na Smědavě pro auta končí. Chata zde stojí od roku 1841, ve třicátých letech vyhořela a byla postavena nová. Je to jeden z výchozích bodů Magistrály pro ty, co sem míří ze severu. Vyrazit odsud můžete na Smrk, Knajpu, nebo sem naopak můžete jednoduše dojet z nedaleké Jizerky (cca. 8 km). Chata je velmi navštěvována, nicméně je kapacitní a výdej jídla je rychlý, provoz chaty je celoroční.